Resilience & Sovereignity Convention 2026. Het evenement waar de ommekeer plaatsvindt
We beveiligen de infrastructuur, maar zelden wat er echt toe doet. Dit is geen catalogus met oplossingen, maar een andere kijk op wat beveiligen inhoudt nu de grenzen zijn verdwenen. Wie vandaag de dag over veerkracht spreekt, spreekt over soevereiniteit. Een reeks unieke conferenties op 28 april.
Veel organisaties hebben vandaag de dag een cyberhouding die is opgebouwd voor een wereld die niet meer bestaat: die waarin het bedrijf een perimeter had, een binnen- en een buitenkant. Die wereld is bijna verdwenen onder invloed van de cloud, mobiliteit en grootschalige uitbesteding. De infrastructuren breiden zich nu uit naar dienstverleners, partners, verbonden objecten en industriële systemen.
Onze defensieve reflexen zijn daarentegen gebleven. De situatie is des te gevoeliger omdat we onze soevereiniteit moeten heroverwegen. Onze digitale afhankelijkheden zijn zeer reëel. Als gevolg van jarenlange afhankelijkheid van de Verenigde Staten is de angst voor een ‘kill switch’, het afsluiten van digitale diensten aan Europa, nu een realiteit.
Bolwerk of illusie?
Daarom zal de rondetafel ‘Digitale soevereiniteit: bolwerk of illusie in een dystopische wereld? “, die de Resilience & Sovereignity Convention 2026 op dinsdag 28 april in het Sheraton Brussels Airport Hotel afsluit, des te interessanter. Onder leiding van Christian De Boeck (SYNERGIT) zal de nadruk liggen op de uitdagingen op het gebied van veiligheid en bedrijfscontinuïteit in een steeds onzekerder wordende digitale omgeving.
De discussie zal ingaan op digitale soevereiniteit als strategisch instrument om te anticiperen op risico’s, essentiële infrastructuren te beveiligen en de continuïteit van activiteiten te waarborgen: vormt het vandaag de dag een echt bolwerk, of een illusie in het licht van de kwetsbaarheden van een steeds dystopischer wordende wereld?
Hoe kunnen we ons vandaag de dag soevereiniteit eigen maken?
Naarmate de mondiale dynamiek toeneemt, wordt de behoefte aan controle, vertrouwen en technologische onafhankelijkheid cruciaal. “Zowel voor overheden, bedrijven als technologieleveranciers rijst een centrale vraag: hoe kunnen we ons vandaag de dag effectief soevereiniteit toe-eigenen?”
Want, zoals Gwénaëlle Hervé (Proximus NXT) opmerkt, evolueert de markt razendsnel, met talrijke spelers die een steeds breder scala aan oplossingen aanbieden, aangepast aan uiteenlopende behoeften. Te veel, dat is zeker. En dat is vandaag de dag het hele probleem. Hoe kan soevereiniteit een echte economische hefboom worden? “Digitale soevereiniteit is niet langer een operationele uitdaging; het wordt een directe hefboom voor concurrentievermogen, veerkracht en economische onafhankelijkheid.”
Julien Winkin (LUXGAP), erkend expert op het gebied van cyberbeveiliging en naleving van regelgeving, verkozen tot DPO of the Year 2023, deelt dit standpunt. Al enkele jaren is compliance een strategische functie voor bedrijven geworden. Aanvankelijk werd het gezien als een wettelijke verplichting, maar nu wordt het erkend als een hefboom voor governance, vertrouwen en daarmee ook voor concurrentievermogen.
Maar deze ontwikkeling is niet zonder paradox: sommige bedrijven zien compliance nog steeds als een kostbare last, terwijl andere er een pijler van hun strategie van maken.
Lees verder!
In een wereld waar regelgeving, bedreigingen en geopolitieke realiteiten sneller veranderen dan het aanpassingsvermogen van organisaties, is continuïteit niet langer een statische discipline. Volgens Gregory Descamps (UCB) en Christian De Boeck (SYNERGIT), die de inleidende keynote van het congres zullen verzorgen rond het thema “Continuïteit in een gefragmenteerde wereld: soevereiniteit, veiligheid en opkomende bedreigingen”, bewegen we ons in een steeds meer gefragmenteerd dreigingslandschap, dat de bedrijfscontinuïteit en operationele veerkracht herdefinieert.
Laten we duidelijk zijn: compliance geeft ons een goed geweten, meer niet! Dit is misschien wel de duurste misvatting van dit moment. We voeren audits uit, behalen certificeringen, vinken vakjes aan voor NIS2, DORA, ISO 27001 en trekken daaruit de impliciete conclusie dat we beschermd zijn. Maar een audit zegt alleen wat de situatie was op de datum waarop deze werd uitgevoerd. De aanvaller heeft niet gewacht.
De keynote gaat ook in op hoe we zin kunnen geven aan permanente disruptie, hoe we prioriteiten kunnen stellen voor wat er echt toe doet en hoe we de prioriteiten kunnen identificeren waarop leidinggevenden hun aandacht moeten richten om veerkrachtig te blijven en de controle te behouden.
Veerkracht, maar wat nog meer?
Veel organisaties noemen zichzelf ‘veerkrachtig’, maar hun cultuur stort vaak in onder echte druk, meent Fabien Bénéteau (f24). Economische instabiliteit, gewapende conflicten in Europa, steeds vaker voorkomende extreme weersomstandigheden en steeds meer regelgeving. In het tijdperk van de ‘permacrisis’ en toenemende volatiliteit is veerkracht geen optie meer, maar een sleutelfactor voor het succes van organisaties.
Tijdens zijn lezing zal Fabien Bénéteau de vaak onzichtbare mentaliteitsproblemen belichten die de paraatheid en besluitvorming stilletjes ondermijnen.
Aan de hand van drie duidelijke en soms verrassende lessen zal hij uitleggen hoe een mindset kan worden ontwikkeld die in staat is om intelligenter te reageren. Ook zal hij toelichten hoe men zich sneller kan aanpassen en dat valse vertrouwen kan vermijden dat organisaties in gevaar brengt. “Verwacht een aantal ongemakkelijke waarheden, maar ook concrete en direct toepasbare oplossingen”, waarschuwt Fabrice Bénéteau.
Het MVC-concept toegepast op veerkracht
Wat als we de aandacht zouden verleggen van volledig herstel naar het in stand houden van kritieke waardecreatie in tijden van verstoring door ons te concentreren op de minimaal levensvatbare vorm van de organisatie als geheel, inclusief haar fundamentele structuren en capaciteiten, in plaats van alleen op de resultaten?
Dat is het voorstel van Roy Coppieters (PwC), die ons tijdens de sessie “Van paraatheid naar veerkracht: als het morgen weer regent” zal uitnodigen om te verkennen hoe organisaties het concept van MVC (Minimum Viable Company) kunnen toepassen om de doeltreffendheid van hun missie onder aanhoudende druk te behouden.
“De MVC is nu een strategisch concept dat dezelfde logica toepast op bedrijfsniveau en leidinggevenden een weloverwogen overlevingsarchitectuur biedt,” stelt Roy Coppieters. “Het beschermt wat moet blijven bestaan, terwijl al het andere optioneel, evolutief of vervangbaar wordt.”
Eenvoudig gezegd komt MVC neer op het creëren van een gestroomlijnde, afgeslankte, wendbaardere en aanpasbaardere organisatie. In bredere zin gaat het om het optimaliseren van de bedrijfsvoering en toeleveringsketens, het focussen op de meest winstgevende klantsegmenten en het inzetten van technologie om processen te automatiseren en de efficiëntie te verbeteren.
ESG, van duurzame ontwikkeling tot cyberbeveiliging
“In dit tijdperk van meervoudige crises – van geopolitieke omwentelingen en klimaatinstabiliteit tot sociale spanningen – volstaan traditionele strategieën en herstelplannen niet meer”, meent Christian De Boeck.
Tijdens de sessie “Organisatorische veerkracht opbouwen met ESG als strategisch schild” zal de baas van SYNERGIT onderzoeken hoe ESG-criteria een solide kader vormen om de veerkracht en soevereiniteit van organisaties te versterken.
De reden hiervoor is simpel: organisaties zijn tegenwoordig volledig afhankelijk van digitale gegevens en processen. Incidenten met betrekking tot gegevensintegriteit, risico’s in de toeleveringsketen en datalekken hebben een directe invloed op de ESG-rating, de reputatie en de juridische aansprakelijkheid van een bedrijf.


