Windows 95, MacOS X of Amiga UNIX… 1700 besturingssystemen van 1948 tot nu in één VM!
Dit interactieve museum, dat de toepasselijke naam Virtual OS Museum draagt, bundelt verschillende emulators waarmee je eenvoudig honderden verschillende besturingssystemen kunt starten, van mainframes tot desktopoplossingen zoals Windows 95, macOS 1.0 of BBC Micro.
Wilt u de eerste resident monitors ontdekken? De voorloper van alle moderne besturingssystemen? De eerste versies van Unix? Xerox Star Pilot, het eerste besturingssysteem met een grafische desktopinterface?
Het Virtual OS Museum bevat meer dan 1.700 vooraf geïnstalleerde besturingssystemen, van Microsoft Longhorn tot Mac OS Classic, en van IBM OS/2, Sun Solaris tot NeXTSTEP. Een echte tijdmachine – aangeboden door ontwikkelaar Andrew Warkentin – voor wie de computerwereld van de diskettes, de eerste Macs, de beige pc’s en de Unix-stations heeft meegemaakt.
Een schatkamer van verdwenen besturingssystemen
Het is dus een enorm digitaal museum van besturingssystemen waarvan men dacht dat ze veroordeeld waren tot screenshots, herinneringen aan diskettes en archiefforums. Lisa OS, Solaris, Windows 1.0, NeXTSTEP of zelfs de eerste bètaversies van Longhorn zijn niet alleen gedocumenteerd.
Er wordt een gepersonaliseerde “launcher” meegeleverd, onafhankelijk van welke emulator dan ook. Alle besturingssystemen en emulators zijn vooraf geïnstalleerd en geconfigureerd. De launcher bevat een back-upfunctie waarmee een defecte installatie snel kan worden hersteld. Hypervisor-installatieprogramma’s en snelkoppelingen om de virtuele machine onder Windows, macOS en Linux te draaien, zijn eveneens inbegrepen.
Een digitale schatkamer voor verdwenen besturingssystemen
Naast 1700 installaties claimt het project meer dan 570 verschillende systemen en meer dan 250 ondersteunde platforms, met een tijdlijn die teruggaat tot de Manchester Baby uit 1948. We zijn dus ver verwijderd van de kleine, nostalgische verzameling die in elkaar is geknutseld om een paar oudgedienden Unix-beheerders te vermaken. Het Virtual OS Museum lijkt eerder op een echt project voor het behoud van software.
Met het Virtual OS Museum kun je ook besturingssystemen voor PDA’s (personal digital assistants) starten, zoals Palm OS.
Er worden twee downloadversies aangeboden. De volledige versie is zwaar (121 GB gecomprimeerd, 174 GB gedecomprimeerd), maar bevat alles en werkt offline; de Lite-versie is veel redelijker (14 GB gecomprimeerd, 21 GB gedecomprimeerd), maar moet bij de eerste start van elke installatie de schijf- of tape-images downloaden.


